Created with Lunacy Created with Lunacy

533 174 397

Sudecki hit turystyczny – Muflonówka

Naturalna pamiątka z serca Sudetów

Rocznie górę Śnieżkę zdobywa ponad 300 tys. osób, a latem szlaki turystyczne pękają w szwach. Jeżeli tendencja wzrostu odwiedzających w Sudetach się utrzyma, to głos ekologów będzie musiał być poważnie brany pod uwagę, a dostęp do Parków Narodowych może ulec ograniczeniom. Jednak mało który turysta wie, że niegdyś Karpacz i region nie były takie gwarne, a wielu jego mieszkańców utrzymywało się ze zbierania ziół, wytwarzania z nich medykamentów i nalewek leczniczych.

Turyści odwiedzający pełne tajemnic dolnośląskie zamki, jaskinie, ale przede wszystkim góry: pasma Sudetów, w tym Karkonosze, nie zawsze mają możliwość poznania takiej historii i tradycji tego regionu. Chcą jednak zabrać do domu coś wyjątkowego z pobytu w Sudetach lub sprawić komuś oryginalny regionalny prezent. Odwiedzający mają już dość regionalnych podróbek produkowanych w Chinach. Od niedawna mogą kupić oryginalny produkt regionalny – Muflonówkę Sudecką, która nawiązuje do lokalnych tradycji. – Muflonówka Sudecka ma na etykiecie szczyt góry Śnieżki oraz dumnie stojącego na skale muflona – zwierzę symbol naszych gór. Alkohol wytwarzamy jest z maceratów leśnych owoców i ziół występujących w Sudetach. Powstaje on w procesie długiego leżakowania w limitowanych partiach i jest ręcznie rozlewany. Nie zawiera chemicznych barwników i stymulatorów smaku – wyjaśnia Dariusz Gustab, wałbrzyszanin, pomysłodawca wskrzeszenia tradycji karkonoskich trunków.

Leśna wódka z tradycjami Karkonoszy

Wódka regionalna Muflonówka nawiązuje do historii Dolnego Śląska, gdzie od XVIII wieku w przydrożnych gospodach i zajazdach wytwarzano przedniej jakości gorzałki i nalewki z dodatkiem lokalnych ziół. Często miały one również walory lecznicze, a ich tajemne receptury sudeccy wytwórcy przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Tych specjałów mogli tylko skosztować wyjątkowi goście w zajazdach i karczmach przy popularnych szlakach handlowych i podróżnych w regionie. O ich krzepiącym działaniu pisał m.in. Johann Wolfgang von Goethe, niemiecki poeta doby romantyzmu.

Z podróżnikami karkonoskie eliksiry ruszały w świat, a ich leczniczą moc doceniono w całej Europie. Likiery i nalewki z ziołami z Karkonoszy tworzyła m.in. w XIX w. firma W. Koerner & Co ze Staniszowa koło Jeleniej Góry, a także laboranci z Karpacza. Dziś Sudety mają kontynuatora tamtych tradycji w postaci produktu regionalnego Muflonówki. – Dawne receptury były pilnie strzeżoną tajemnicą, beczka z tak wyjątkowym alkoholem była otwierana tylko dla wysoko urodzonych gości zatrzymujących się na nocleg i strawę w karczmie. Muflonówka ma przypominać turystom o tamtych czasach, o wyjątkowych walorach tamtych produktów tworzonych z surowców zbieranych w Sudetach, a także o legendach i historii leśnych ludzi żyjących w cieniu gór sudeckich – dodaje Dariusz Gustab.

Nie tylko Muflonówka promuje region

Muflonówka Sudecka to tylko jeden z ekskluzywny produktów wytwarzanych z serii Wódki Śląskie. Sławę jako pierwsza zyskała czarna wódka Sztygarówka z węglem oraz słodki pomarańczowy likier Księżnej Daisy, ostatniej pani zamku Książ. Złota Wałbrzyska z płatkami czystego złota oraz wizerunkiem „złotego pociągu” opowiada o tajemnicach ukrytych w Górach Wałbrzyskich.

Ze względu na limitowaną produkcję wyroby te można nabyć tylko w sklepie firmowym Raj Zdrowia wytwórcy Dariusza Gustaba w Wałbrzychu. To utrudnia turystom i koneserom dotarcie do tych specjałów. Jak zapewnia nas ich wytwórca, już wkrótce trunki mogą trafić do kilku wybranych sklepów na Dolnym Śląsku.

Strona przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.

Oświadczam, że jestem pełnoletni/-a i chcę zapoznać się z publikowanymi treściami o tematyce alkoholowej.

Tak Nie